Autoklawy Yeson należą do najtańszych w zakupie autoklawów na polskim rynku. Stąd pojawia się wiele pytań związanych z ich jakością, awaryjnością i dostępnością serwisu. Czy serwisowanie autoklawu Yeson jest drogie? Jaka jest awaryjność autoklawów Yeson w porównaniu do innych autoklawów? Czy warto kupić autoklaw Yeson, czy może lepiej kupić coś droższego? 

Z technicznego punktu widzenia autoklawy Yeson należą do całkiem udanych konstrukcji, które przy właściwej obsłudze (woda destylowana, przeglądy, systematyczna kontrola uszczelek i filtrów) nie sprawiają kłopotów. Piętą achillesową autoklawów Yeson jest pompa próżniowa.

Zastosowanie chińskiej pompy próżniowej pozwoliło obniżyć cenę autoklawu Yeson w stosunku do droższych autoklawów. Niestety ma to swoje odzwierciedlenie w jej jakości i trwałości. Pompy te są wyraźnie głośniejsze od Ulvaców czy Thomasów, mniej wydajne i szybciej się zużywają. Z tego powodu w przypadku awarii pompy próżniowej Yeson wymieniamy ją na droższą pompę stosowaną w autoklawach Tinget. Nie jest ona tania (sklep), ale skutecznie eliminuje ryzyko kolejnych awarii na długie lata. 

Drugim powodem, dla którego autoklawy Yeson trafiają do naszego serwisu jest problem przy zgłaszaniu ich do UDT, gdyż inspektorzy kwestionują zainstalowany w nich zawór bezpieczeństwa (działa na ciśnienie, ale nie działa na parę wodną). Demontaż zaworu bezpieczeństwa w autoklawie Yeson nie stanowi problemu. Podobnie jak instalacja nowego, włoskiego zaworu bezpieczeństwa firmy Nuova General.

Zawory bezpieczeństwa w autoklawie muszą posiadać certyfikat, który poświadcza ich nastawę, oraz precyzuje do czego są przeznaczone. Inne bowiem zawory zabezpieczają kompresory a inne komory sterylizacyjne autoklawów. Nastawa zaworu bezpieczeństwa musi być precyzyjnie dobrana, gdyż nie może on się otwierać gdy w komorze panuje tzw. ciśnienie robocze (dla autoklawów wynosi ono 2,4 bar), gdyż autoklaw nie będzie w stanie przeprowadzić cyklu sterylizacyjnego. Zawór bezpieczeństwa powinien otworzyć się zatem powyżej ciśnienia roboczego, ale zanim ciśnienie osiągnie wartości graniczne dla wytrzymałości komory sterylizacyjnej autoklawu (około 2,9 bar). Stąd tak ważny właściwy dobór zaworu bezpieczeństwa w autoklawie, podobnie jak dokumentacja potwierdzająca jego parametry.

Czy autoklaw należy zgłosić w Urzędzie Dozoru Technicznego?

No niestety tak. Wiąże się to rzecz jasna z pewnymi kosztami, ale autoklaw jako urządzenie ciśnieniowe podlega pod UDT. Mniejsze autoklawy, które posiadają komorę sterylizacyjną mniejszą niż 10l, podlegają pod uproszczoną formę zgłoszenia, zaś większe autoklawy pod pełną. Więcej na ten temat dowiedzą się Państwo z naszego bloga.