Autoklawy marki Tinget obecne są na polskim rynku już kilkanaście lat. W tym czasie do klientów trafiło kilkadziesiąt różnych modeli, które wciąż serwisujemy pomimo, iż od lat części z nich nie ma w sprzedaży. Wciąż spotykamy się jeszcze z autoklawami klasy N, jak i modelami klasy B o pojemności komory 16 i 24 litry, których produkcja ustała lata temu. Mimo to stale dysponujemy dostępem do części zamiennych, które pozwalają reanimować te dinozaury. Z nowszych urządzeń mamy serię autoklawów medycznych i linię autoklawów laboratoryjnych (Aqua), które służą do sterylizacji płynów i pożywek. Dla naszego serwisu nie ma znaczenia czy posiadają Państwo mały autoklaw o pojemności 8l, 12l, średniej wielkości autoklaw o pojemności komory 18l i 23, czy też duży o pojemności 29 i 45l. Potrafimy uzdrowić każdy z nich.

Standardowe usterki i czynności serwisowe dokonywane w autoklawach Tinget

Autoklawy Tinget wyposażone są w markowe podzespoły (Ulvac, Thomas, Ceme, Sirai, Motorola) i z tego powodu producent daje do 5 lat gwarancji na ich bezawaryjną pracę. Ponieważ duża grupa odbiorców wykorzystuje te autoklawy dość intensywnie (ponad 1000 cykli sterylizacyjnych rocznie), toteż warunkiem do utrzymania gwarancji są coroczne przeglądy techniczne. Z tego powodu większość wizyt w serwisie dotyczy właśnie wykonania przeglądu w trakcie którego standardowo wymieniamy uszczelkę drzwi i filtry wody. O konieczności stosowania wody destylowanej przypomina stosowna tabliczka umieszczona na autoklawie, toteż niezwykle rzadko zdarzają się awarie spowodowane zakamienieniem generatora pary. Wyjątkowo trwałe okazują się także elektrozawory. W zależności od modelu zastosowano tu włoskie Sirai lub Ceme. Niejednokrotnie wytrzymują one 10 lat bez konieczności wymiany. 

Pomijając więc incydentalne przypadki, pierwsze naprawy autoklawów Tinget rozpoczynają się gdy urządzenia te mają po 7-8 lat. Na zdjęciu powyżej widać trzy autoklawy, z których pierwszy w chwili przybycia do serwisu miał 15 lat! Wciąż wyposażony jest w pompę próżniową, która zainstalowana została przez producenta.

W starszych autoklawach odnotowujemy usterki związane z nieszczelnością układu hydraulicznego (pęknięte wężyki, poluzowane obejmy) i standardowo zakamienione generatory pary o ile ktoś oszczędzał na wodzie destylowanej. 

Zdarzają się i takie modele jak ten ośmiolitrowy autoklaw Tinget, który przyjechał do nas na przegląd techniczny. Pomimo emerytalnego wręcz wieku (rok produkcji 2008!) wciąż wyglądał jakby dopiero co opuścił fabrykę. W trakcie przeglądu wymieniliśmy w tym autoklawie uszczelkę drzwi (standardowa procedura) i elektrozawór! Wszystkie testy przeszedł wzorowo, więc został odesłany do Klienta wraz z kubeczkiem termicznym, który przekazaliśmy jako dowód uznania za tak zadbane urządzenie.

Podsumowując – autoklawy marki Tinget są rzadkimi gośćmi w serwisie. Nie oznacza to jednak, że są bezawaryjne. Nie tolerują jak każdy autoklaw wody złej jakości (firma Tinget dostarcza na rynek nawet własną wodę, którą mogą Państwo nabyć w naszym sklepie). Wymagają od Użytkownika znajomości ich obsługi (regulacja drzwi, wymiana uszczelki, filtra HEPA, filtrów wody), oraz przestrzegania zasad znajdujących się w instrukcji obsługi. Producent mając świadomość ich długowieczności wciąż dostarcza części zamienne do modeli, które wyprodukowano ponad 10 lat temu. 

Reklama

Torebki i rękawy do sterylizacji narzędzi w autoklawie.

Testy chemiczne klasy 3, 4 i 5.

Bowie&Dick i Helix.

Filtry HEPA.

Woda destylowana.

Tinget GmbH

Zapraszamy do naszego sklepu gebiss.pl